Honours Board

2014-15

ASA State Championships – 27 February – 1 March 2015

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Casey Buchanan – U15 – 1500m
Casey Buchanan – U15 – 800m
Chloe Upton – U14 – 3000m Walk
Harrison Evans – U16 – Pole Vault
Jake Vidler – U16 – 3000m Walk
Matt Evans – O35 – 800m
Morgan Blackwell – U18 – High Jump
Tyson Young – U17 – 400m

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Jake Vidler – U18 – 5000m Walk
Jason Stevens – O35 – Discus
Jason Stevens – O35 – Pole Vault
Matt Evans – O35 – 1500m
Morgan Blackwell – U18 – Long Jump
Morgan Blackwell – U18 – 800m
Samantha Findlay – U20 – 5000m Walk
Tyson Young – U17 – 200m

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Hayden Moore – U17 – Pole Vault
Jason Stevens – O35 – Shot Put
Jason Stevens – O35 – 400m
Maddie Webster – U14 – 800m
Maddie Webster – U14 – 1500m

[/col]
[/row]

ASA State 5,000m Championship – 17 January 2015

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Matt Evans – O35

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
[/col]
[/row]

ASA State 10,000m Championship – 4 February 2015

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Matt Evans – O35

[/col]
[/row]

ASA State Multi Events Championship – 10-11 January 2015

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Jared McDougall – U16 – Heptathlon
Morgan Blackwell – U18 – Heptathlon

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Alexis McDougall – U14 – Pentathlon
[/col]
[/row]

ASA State Relay Championship – 14 December 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold

U16 – Medley Relay
Hayden Moore
Tyson Young
Harrison Evans
Jared McDougall

O35M – Medley Relay
Jason Stevens
Matt Evans
Ali Saliu
Salvador Jurado

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver

U16 – 4x100m
Hayden Moore
Tyson Young
Harrison Evans
Jared McDougall

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze

Open – 4x800m
Erin Randall
Morgan Blackwell
Maddie Webster
Jordan McMillan

Open – Medley Relay
Jasmine Fulton
Lexie Bentley
Morgan Blackwell
Erin Randall

U16 – 4x400m
Hayden Moore
Tyson Young
Harrison Evans
Jared McDougall

U16 – 4x200m
Hayden Moore
Tyson Young
Harrison Evans
Jared McDougall

[/col]
[/row]

Australian All Schools Championship, Adelaide- 5-7 December 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Tyson Young – U16 – Medley Relay

[/col]
[/row]

ASA All School Games – 25 to 26 October 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Ayeisha Wallace – U14 – 3000m Walk
Casey Buchanan – U14 – 1500m
Jarrad Powell – U16 – High Jump
[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Casey Buchanan – U14 – 800m
Chloe Upton – U14 – 3000m Walk
Jake Vidler – U16 – 5000m Walk
Jake Vidler – U16 – 3000m Walk
Jarrad Powell – U16 – Triple Jump
Mawien Agany – U18 – 2000m Steeple Chase
Tyson Young – U16 – 400m

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Harrison Evans – U16 – Pole Vault
Morgan Blackwell – U18 – High Jump
Tyson Young – U16 – 200m
[/col]
[/row]

_________________________________________________________________________________________________________________

2013-14

SA Little Athletics Cross Country Championships – 19 June 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Casey Buchanan – U13

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Harmony Steven – U15
Morgan Blackwell – U16

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Josh Jurado – U9

[/col]
[/row]

ASA Long Course Cross Country Championships – 19 June 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Casey Buchanan – U14

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Mawien Agany – U18

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze

[/col]
[/row]

ASA All Schools State Cross Country Championships – 19 June 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Casey Buchanan – U14
Mawien Agany – U18

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze

[/col]
[/row]

Schools Sports State Cross Country Championships – 5 June 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Casey Buchanan – 13YO
Mawien Agany – 16YO

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze

[/col]
[/row]

ASA Short Course Cross Country Championships – 17 May 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Casey Buchanan – U14

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Matt Evans – O35

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze

[/col]
[/row]

ASA State Race Walking Championships – 17 May 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Jake Vidler – U16 – 5K

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze

[/col]
[/row]

SAMA State Masters Championships – 28-30 March 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Matt Lovell – M45-49 – Hammer
Matt Lovell – M45-49 – High Jump
Matt Lovell – M45-49 – Long Jump

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Matt Lovell – M45-49 – 100m
Matt Lovell – M45-49 – Discus

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze

[/col]
[/row]

Little Athletics SA State Individual Championships – 22-23 March 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Morgan Blackwell – U16 – 800m
Sam Findlay – U17 – 1500m Walk
Tyson Young – U15 – 400m

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Casey Buchanan – U13 – 1500m
Jake Vidler – U14 – 1500m Walk
Morgan Blackwell – U16 – 400m
Morgan Blackwell – U16 – High Jump

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Olivia Lomman – U17 – 1500m

[/col]
[/row]

Australian Junior Athletics Championships – 12-16 March 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Jake Vidler – U15 – 3000m Walk

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Tyson Young – U16 – 4x100m Relay
Tyson Young – U16 – 4x200m Relay

[/col]
[/row]

SAAL Flagstaff Hill Gift Carnival – 8 March 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]sash winner - first
[/col]
[col class=”span3″]Sash Winners
Casey Buchanan – U14 – 550m

[/col]
[/row]

ASA State Championships – 28 February – 2 March 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Casey Buchanan – U14 – 1500m
Harrison Evans – U15 – Pole Vault
Jake Vidler – U15 – 3000m Walk
Jared McDougall – U15 – Javelin
Morgan Blackwell – U17 – 800m
Morgan Blackwell – U17 – High Jump
Samantha Findlay – U18 – 5000m Walk
Tyson Young – U16 – 200m
Tyson Young – U16 – 400m

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Harmony Stevens – U16 – 400m
Harmony Stevens – U16 – 3000m
Jared McDougall – U15 – 2000m Steeple Chase
Jared McDougall – U15 – Discus
Jared McDougall – U15 – Long Jump
Mawien Agany – U17 – 800m
Mawien Agany – U17 – 1500m
Morgan Blackwell – U17 – 1500m
Morgan Blackwell – U17 – Shot Put

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Harmony Stevens – U16 – 1500m
Jared McDougall – U15 – High Jump
Jared McDougall – U15 – Shot Put
Maddie Brougham – U14 – 80m Hurdles
Matt Lovell – Open – Hammer
Matt Lovell – Open – Triple Jump
Tyson Young – U16 – 100m

[/col]
[/row]

Little Athletics SA Multi-Event Championships – 23 February 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Morgan Blackwell – U16

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze

[/col]
[/row]

SAAL Loxton Gift Carnival – 22 February 2014

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]sash winner - first
[/col]
[col class=”span3″]Sash Winners
Jake Stangewitz – Novice 70m

[/col]
[/row]

SAAL Bay Sheffield – 27-28 December 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]sash winner - first
[/col]
[col class=”span3″]Sash Winners
Sam Whitbread – U14 – 120m
Salvador Jurado – O35 – 1600m

[/col]
[/row]

ASA State Multi Events Championship – 22-23 December 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Morgan Blackwell – U16 – Heptathlon

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Jake Vidler – U14 – Pentathlon

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Jared McDougall – U14 – Pentathlon

[/col]
[/row]

ASA State Relay¬†Championship –¬†14 December 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold

U14M – Jumps Relay
Maddie Brougham (Triple Jump)
Harrison Evans (Pole Vault)
Jared McDougall (Long Jump)
Jake Vidler (High Jump)

O35M – 4x100m
Ali Saliu
Matt Evans
Jason Stevens
Matt Lovell

O35M – 4x400m
Ali Saliu
Matt Evans
Jason Stevens
Matt Lovell

[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver

U14M – 4x200m
Jade Pearson-McKenzie
Maddie Brougham
Harrison Evans
Jared McDougall

U16M – 4x400m
Mawien Agany
Harmony Stevens
Harrison Evans
Hayden Moore

O35M – Swedish Relay
Ali Saliu
Matt Evans
Jason Stevens
Matt Lovell

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze

U14M – Swedish Relay
Jade Pearson-McKenzie
Maddie Brougham
Jake Vidler
Jared McDougall

U16M – Swedish Relay
Mawien Agany
Harmony Stevens
Harrison Evans
Hayden Moore

Open – Throws Relay
Trent Hall
Ali Saliu
Jason Stevens
Matt Lovell

[/col]
[/row]

SAAL Pre-Bay Carnival – 8 December 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]sash winner - first
[/col]
[col class=”span3″]Sash Winners
Alex Saliu – Open – 120m
Sam Whitbread – U14 – 550m

[/col]
[/row]

Australian All Schools Championship, Townsville – 6 December 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Jake Vidler – U14 – 3000m Walk

[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
[/col]
[/row]

ASA State 100 Yards Championship – 30 November 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Maddie Brougham – U14

[/col]
[/row]

ASA State 10,000m Championship – 3 November 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Matt Evans – O35

[/col]
[/row]

ASA State Mile Championship – 2 November 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Maddie Webster – U14
[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Mawien Agany – U16

[/col]
[/row]

SAAL Henley Gift Carnival – 1 November 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]sash winner - first
[/col]
[col class=”span3″]Sash Winner
Salvador Jurado – O35 – 800m

[/col]
[/row]

ASA All School Games – 26 to 27 October 2013

[row class=”row-fluid”]
[col class=”span1″]gold medal - first
[/col]
[col class=”span3″]Gold
Harrison Evans – U14 – Pole Vault
Mawien Agany – U16 – 800m
[/col]
[col class=”span1″]silver medal - second
[/col]
[col class=”span3″]Silver
Jake Vidler – U14 – 3000m Walk
Jake Vidler – U14 – High Jump
Mawien Agany – U16 – 1500m
Mawien Agany – U16 – 3000m
Morgan Blackwell – U16 – Triple Jump
Trent Hall – U16 – Javelin
[/col]
[col class=”span1″]bronze medal - third
[/col]
[col class=”span3″]Bronze
Casey Buchanan – U14 – 1500m
Jared McDougall – U14 – Discus
Jared McDougall – U14 – High Jump
Jared McDougall – U14 – Shot Put
Morgan Blackwell – U16 – High Jump
Tyson Young – U16 – 200m
Tyson Young – U16 – 400m..!
[/col]
[/row]